Batı AsyaGenelSuriye

Kurtuluşa Dek Mücadele Devam Edecek

İsrail işgali altındaki Golan topraklarında yaşayan suriyeli vatandaşlar; işgal otoritelerinin Golan’ı İsrail’e katma kararına genel grev ilan etmelerinin 37. yıl dönümünde işgal ve dayatmalara karşı mücadelenin azim ve kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

İsrail işgal güçlerinin yaklaşık 50 yıl önce Golan topraklarını gasp etmelerinden günümüze dek mücadeleyi sürdüren Golanlı yurttaşlar; her fırsatta anavatanları Suriye’ye vefa ve bağlılıklarını vurguluyor.

Golanlı yurttaşlar 14 Şubat 1982 yılında işgal otoritelerinin Golan’ı İsrail’e katma kararına protesto olarak genel bir grev kararı almış; İsrail’in dayatmaya çalıştığı anayasa ve icraatların tamamını mutlak bir şekilde reddetmişlerdi. Golanlıların başlattıkları ve “büyük grev” adıyla bilinen greve o zamanlarda binlerce kişi katılmıştı.

Günümüze dek İsrail’in dayatma ve baskılarını büyük bir azim ve güçlü bir irade ile reddeden Golanlılar; son olarak İsrail’in Golan topraklarında Yahudi yerleşim konutları inşa etme projesini de protesto edip reddetmişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir