İran’ın Venezuela’ya Gönderdiği 6. Gemi Gıda Maddeleri Taşıyor

İran’ın Karakas Büyükelçisi Huccetullah Sultani, İran’ın Venezuela’ya gönderdiği altıncı geminin gıda taşıdığını duyurdu.

İran’ın Karakas Büyükelçisi Huccetullah Sultani, İran İslam Cumhuriyeti’nin Venezuela’ya gönderdiği “Golsan” isimli altıncı gemisinin gıda içerdiğini duyurdu. 

Associated Press haber ajansına göre, İran’dan Venezuela’ya giden geminin Karayip bölgesine ulaştığı belirtilmişti.

Ham petrol rezervleri bakımından dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden Venezuela, son yıllarda ülkedeki petrol rafinerileri ABD’nin yaptırımları nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle İran daha önce “Fortune”, “Forest”, “Petunia”, “Faxon” ve “Clavel” isimli tankerlerle toplamda 1 milyon 53 bin varil akaryakıt Venezuela’ya göndermişti.

Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, twitterdan yaptığı açıklamada, Amerika’nın tehditlerine rağmen kendilerine 5 gemiyle akaryakıt gönderen İran İslam Cumhuriyetini överek teşekkür etmiş ve ”Venezuela yalnız değil ve cesur dostları yanında’ cümlesini kullanmıştı.

Maduro, emperyalist ülkelerin zorbalıkla kendi şeytani  uygulamalarını başkalarına dayatmaya çalıştıklarını belirterek, ‘yalnızca kardeşlik halkları kurtarabilir’ demişti.

Amerika, son aylarda Venezuela’yı  iktisadi muhasara, baskı ve tehditle, bu ülkenin meşru hükümetini devirmeyi çalıştıysa da bu zamana kadar başarılı olamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir