İran Hava Savunma Kuvvetleri’nin İki Yeni Kazanımı Görücüye Çıktı

İran Hava Savunma Kuvvetleri’nin İmad ve Kaşif-99 adlı iki yeni kazanımı kuvvet komutanı General Alirıza Sabahifard’ın katıldığı törenle görücüye çıktı.

“İmad” projesi

İmad projesi sanal ortamda gerçek savaş şartlarını yüksek nitelikte oluşturarak komutanların savaş sırasında doğru tepki verme yeteneklerini geliştiriyor.

Günümüzde sadece bir kaç ülkenin tekelinde bulunan bu sistemin hizmete girmesi ile birlikte hava savunma alanında savaş oyunları sistemlerini üretme tekeli de kırılmış oluyor ve İran İslam Cumhuriyeti yeni savunmaya özel bu sisteme sahip olan seyrek sayıda ülkenin arasına katılıyor.

“Kaşif-99” radar sistemi

İran’ın hava savunma alanında yerli imkanlarla ürettiği ‘Kaşif-99’ radar sistemi bugün sabah saatlerinde tanıtıldı.

İran’ın hava savunma alanında yerli imkanlarla ürettiği ‘Kaşif-99’ radar sistemi bugün sabah saatlerinde Hava Savunma Komutanı Tuğgeneral Alirıza Sabahiferd’in katıldığı törenle tanıtıldı.

Üç boyutlu ve 12 km menzile sahip olan ‘Kaşif-99’ radarı aynı anda 300 hedefi tespit etme kabiliyetine sahiptir.

Kaşif-99 sistemi de kısa menzilli hava savunma durumlarında ve hassas bölgeleri 12 km menzilde kapsam alanına almakta işe yarayan ve ufak uçan nesneleri tespit edebilen sistemlerin tespit kabiliyetini geliştiriyor.

Ufak uçan nesnelerin tespit edilmesi çok özel bir teknoloji gerektiren ve günümüzde en ciddi konulardan biridir. Bu sistem de günümüzde az sayıda gelişmiş ülkenin tekelinde bulunuyor.

Ufak uçan nesneleri üç boyutlu şartlarda tespit etme yeteneği, hızlı tepki verme taktiği ve 7/24 çalışması Kaşif-99 sisteminin bazı kabiliyetleridir.

Bugünkü törende ayrıca bir kaç kazanım daha görücüye çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir