İsmail Heniyye, Filistin direnişine verdiği desteklerden dolayı İran İslam Cumhuriyeti’ne teşekkür etti

Hamas’ın siyasi bürosu başkanı, İslam Ümmetini Mescid-i Aksa savunucularını desteklemeye çağırdı ve İran İslam Cumhuriyeti’ne, Filistin direnişini ve Filistin halkının istikrarını destekleme konusundaki bağlılıkları için teşekkür etti.

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki siyasi bürosu başkanı İsmail Haniye, Dünya Kudüs Günü münasebetiyle el Meyadin kanalında yaptığı  konuşmada, “Kudüs, İslam Ümmetinin kalbinde her zaman yaşadı ve yaşayacaktır” dedi.

İsmail Haniye şu ifadelerde bulundu: ‘Kudüs bugün iki büyük sahneyle karşı karşıyadır. Çünkü en zor ve en tehlikeli durumdadır. İsrail orada bölgeyi Yahudileştirmeye ve Filistin halkını ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Diğer taraftan ise işgalciler kademeli olarak Mescid-i Aksa’ya hâkim olmaya ve bu mescidin zaman ve mekân olarak bölünmesini dayatmaya çalışmaktadır.

Kudüs’te büyük bir sahne var ve bu, asil halkımızın işgalci rejimi, ordusunu ve yerleşimcilerini birbiri ardına yenmek için İslam Ümmeti adına Filistinli çocukları savunduğu sahnedir.

Filistin halkı, Siyonistlerin ve yerleşimcilerin işgal altındaki Kudüs’teki Bab’ul Amud avlusunu işgal etme planına karşı çıktı ve intifada yaptı. Halkımız irade ve kimlik savaşında, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü savunmaktan asla vazgeçmeyecektir.

Kudüs savaşı her şeyi kapsıyor. Gerçek ve ciddi tehditlerle karşı karşıyayız. Özellikle Siyonist yerleşimcilerin Ramazan ayının 28’inde Mescid-i Aksa’ya saygısızlıkta bulunma tehditleri, İslam Ümmetinin duygularına bariz bir meydan okumadır.’

Haniye, Mescid-i Aksa’nın muhafızlarına ve Kudüslülere destek olmak için İslam Ümmetinden sağlam durmasını istedi, şunları söyledi: ‘Kararımız o gün (Ramazan 28) Siyonistlerin Mescid-i Aksa’ya girmesine izin vermemektir.

Bugün İslam Ümmeti, Mescid-i Aksa’yı işgal edenlere ve saldırganlara hayır demeli ve Kudüs’ün Filistin devletinin siyasi başkenti ve Filistin topraklarındaki çatışmanın merkezi olarak kalacağını vurgulamalıdır.’

İsmail Haniye, Kudüs halkının Siyonist rejimin planlarını bozmadaki gücüne ve otoritesine vurgu yaparak şunları söyledi: ‘İran İslam Cumhuriyeti’ni de Filistin’deki direnişi destekleme, Filistin halkının istikrarını güçlendirme ve Dünya Kudüs Günü’nü anma kararlılığından dolayı selamlıyoruz.

Zafer bizimdir, gelecek bizimdir ve toprak bizimdir ve işgalcilerin Filistin’de yeri yoktur.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir