FilistinTüm Haberler

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde Yaralanan Filistinli Genç Bu Sabah Şehid Oldu

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un doğusunda geçen ay Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katıldığı sırada yaralanan Filistinli bir genç bu sabah (11 Mart Pazartesi) erken saatlerde şehit oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 22 yaşındaki Bessam Sami Osman Safi isimli gencin Han Yunus’un doğusunda 22 Şubat’ta düzenlenen gösteriye işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralandığını ve yarasının etkisiyle bu sabah şehit olduğunu açıkladı.


Bakanlığın açıklamasında, Safi’nin gösterilere katıldığı sırada doğrudan başına isabet eden göz yaşartıcı bombayla ağır yaralandığı ve yoğun bakım ünitesine kaldırıldığı, bu sabah erken saatlerde de şehit olduğunun duyurulduğu belirtildi.


Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürürken işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.


Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yapıyor.


Filistinli gencin şehadetiyle birlikte Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin başladığı 30 Mart 2018’den bu yana şehit olan Filistinli sayısı 270’e yükseldi.


İşgal güçlerinin şehitlerden 11’inin naaşını elinde tuttuğu, şehitlerden 190’ının çocuk, 3’ünün ilk yardım görevlisi ve ikisinin gazeteci olduğu ifade edildi.


Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde bugüne kadar yaklaşık 29 bin Filistinlinin de yaralandığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir