FilistinTüm Haberler

Filistin Direniş Güçlerinden Ağır Darbe Alan Siyonist İsrail Rejimi Ateşkesi Kabul Etmek Zorunda Kaldı

Gazze’de Filistinli direniş grupları ile terör rejimi İsrail arasında ateşkes anlaşmasına varıldığı bildirildi.


Hamas Hareketi’ne bağlı el-Aksa televizyon kanalında geçen habere göre, Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes anlaşmasına varıldı.


Adını vermek istemeyen bir kaynağa dayandırılan haberde ateşkesin yerel saatle 04:30’da başlayacağı kaydedildi.


Öte yandan Gazze’deki silahlı gruplardan “Halk Direniş Komiteleri” adına konuşan Ebu Mücahid el-Brim, BM ve Mısır’ın ateşkes için ortaya koyduğu çabaların sonuç getirdiğini, bunun pazartesi sabah saatlerinden itibaren uygulamaya gireceğini söyledi.


Gelişmeye ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmazken, ateşkes görüşmelerine katılan İsrailli bir yetkili geçen gece yaptığı açıklamada, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini, birkaç saat içinde ateşkes ilanının mümkün olabileceğini duyurmuştu.


Filistin Ulusal Konseyince İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları kınanarak, işlenen suçlara karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulunuldu.


Merkezi Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Konseyden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırıları kınandı ve başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası camia, İsrail’in sivilleri hedef alarak ve evleri yıkarak işlediği suçlara karşı ses çıkarmama politikasına son vermeye çağrıldı.


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ırkçı İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği “haksız saldırıları” kınadı ve uluslararası toplumu söz konusu saldırıları durdurmaya çağırdı.


İİT tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki askeri tırmanışın, İsrail’in suç işlemeye, uluslararası anlaşma ve sözleşmeleri ihlal etmeye devam ettiği anlamına geldiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir