Batı AsyaTüm Haberler

Siyonist Rejimin Filistin Direnişi Karşısındaki Çaresizliği Netanyahu’ya İşgal Hükümetini Kurduramadı

Terör rejimi İsrail’in elebaşı Rivli’nin hükümeti kurması için görevlendirdiği elikanlı terörist Netanyahu, koalisyon kurmak için gerekli çoğunluğu sağlayamaması sebebiyle hükümeti kurma görevini Reuven Rivlin’e iade etti.

Siyonist rejim İsrail’de halkın geniş katılımlı ulusal birlik hükümeti istediğini, İsrail’in de buna ihtiyacı olduğunu dile getiren Netanyahu ancak tüm çabalarına rağmen bu konuda başarılı olmadığını ifade etti.

Geniş katılımlı ulusal birlik hükümetinin kurulamaması nedeniyle Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ı suçlayan Netanyahu, “Son birkaç haftada Benny Gantz’ı müzakere masasına getirmek için tüm çabayı gösterdim ama maalesef o (Gantz) bunu her defasında reddetti.” ifadesini kullandı.

Netanyahu’nun kararının ardından kısa bir açıklama yapan siyonist İsrail rejimi elebaşı Rivlin, koalisyonu kurma görevini Gantz’a vereceğini duyurdu.

Rivlin’den görevi aldıktan sonra Gantz’ın koalisyon hükümetini 28 gün içerisinde kurması gerekiyor. Gantz da hükümeti kurmayı başaramazsa İsrail’de son bir yıl içerisinde üçüncü kez erken seçim kararı alınması bekleniyor.

İsrail’de 17 Eylül’deki seçimlerde 33 milletvekili çıkaran Benny Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı seçimi önde tamamladı.

Mavi-Beyaz’ı 32 milletvekiliyle Netanyahu’nun partisi Likud takip ederken, İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku ise 13 milletvekili çıkararak meclisin en büyük üçüncü grubu olmayı başardı.

Ultra-Ortodoks Yahudileri temsil eden Şas Partisi 9, eski Savaş Bakanı Avigdor Liberman’ın partisi İsrail Evimiz ise 8 milletvekiliyle mecliste yerini aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir