Tüm Haberler

Siyonist Netanyahu, Aşırı Sağcı Bennett’i Savaş Bakanlığı’na Atadı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, geçen yıl kasımdan bu yana kendisinin yürüttüğü Savaş Bakanlığı’nı eski Eğitim Bakanı Naftali Bennett’e devretti.

Korsan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan eski Eğitim Bakanı Naftali Bennett’i Savaş Bakanlığı’na atadı.

Netanyahu’nun partisi Likud’dan yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu ve Yeni Sağ Partisi lideri Bennett’in bu sabah bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede Netanyahu’nun Bennett’e Kasım 2018’den bu yana kendisinin yürüttüğü Savaş Bakanlığı görevini önerdiği ve Yeni Sağ Partisi liderinin de bu öneriyi kabul ettiği aktarıldı.

Yerel basında çıkan haberlerde, Netanyahu’nun bu adımla 120 sandalyeli Meclis’te 3 milletvekiline sahip Yeni Sağ’ın, hükümeti kurmakla görevlendirilen Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’a yakınlaşmasını önlemeyi amaçladığı yorumlarına yer verildi.

İsrail’de 17 Eylül’de yapılan erken seçimlerin ardından Netanyahu’nun koalisyon hükümetini kuramaması üzerine 23 Ekim’de hükümeti kurma görevi Gantz’a verilmişti.

Partisi seçimleri az farkla önde tamamlayan ve Meclis’e giren 2 sol partinin desteğini de alan Gantz, koalisyon hükümetini kurmak için sağ partilerin de “evet” oyuna ihtiyaç duyuyor.

Netanyahu’nun, sağ partileri yanında tutarak Gantz ile koalisyon hükümeti kurmalarını engellemeyi amaçladığı ifade ediliyor.

Bennett, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan Filistinli direniş gruplarına karşı sert askeri adımlar atılması ve işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini destekleyici görüşleriyle öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir