Batı AsyaSuriyeTüm Haberler

Astana Üçlüsü, ABD’nin Suriye Petrollerini Çalmasına Tepki Gösterdi

Astana üçlüsü, talancı Amerika tarafından Suriye’nin petrol gelirlerine el koyulmasından rahatsız olduklarını açıklayarak önümüzdeki günlerde ABD’yle ciddi bir mücadelenin de sinyalini vermiş oldu.

Astana Süreci’nin garantör ülkeleri Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’nin petrol gelirlerine el koyulmasına karşı çıktıklarını açıkladı. Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörü olduğu Astana Süreci kapsamında Kazakistan başkenti Nursultan’da yürütülen görüşmelerin 14. turu sona erdi.

Görüşmelerin sonunda Rusya, Türkiye ve İran tarafından kabul edilen ortak bildiride, “Garantör ülkeler, Suriye’ye ait olması gereken petrol gelirlerine hukuka aykırı olarak el koyulmasından ve bunların kullanılmasından duydukları rahatsızlığı dile getirdi” dendi.

‘ADANA ANLAŞMASI ÖNEMLİ’

Garantör ülkeler, Adana Anlaşması’nın önemine de vurgu yaptı.

Rus, Türk ve İranlı temsilciler ortak bildiride “Garantör ülkeler, Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu istişare etti ve bu bölgede uzun vadeli istikrar ve güvenliğin ancak Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunmasıyla sağlanabileceği konusunda mutabık kaldı. Bu bağlamda garantör ülkeler, Suriye’nin kuzeydoğusuna istikrar kazandırılmasına yönelik 22 Ekim 2019 tarihli mutabakattan duydukları memnuniyeti dile getirdi ve 1998 tarihli Adana Anlaşması’nın öneminin altını çizdi” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir