AsyaKuzey KoreTüm Haberler

Kim Jong-un – Trump Görüşmesi ABD İçin Fiyaskoyla Sonuçlandı

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılan ikinci Trump – Kim zirvesi anlaşma sağlanamadığı için erken sona erdi.

Daha önce hem Trump hem de Kim, görüşmelerde ilişkilerin iyileştirilmesi ve nükleerden arınma konusunda ilerleme kaydetmeyi umduklarını dile getirmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Başkan Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamadığını ancak iki ülke arasındaki görüşmelerin gelecekte devam edeceğini söyledi.

Trump ve Kim’in, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda görüştüğünü belirterek, “Şimdilik bir anlaşma sağlanamadı ancak ülkelerin temsilcileri gelecekte buluşmak için sabırsızlanıyor.” dedi.

K KORE YAPTIRIMLARA EĞİLMEDİĞİ İÇİN Mİ?

Kuzey Kore ve ABD başkanlaır arasında 8 ay sonra Vietnam’da düzenlenen ikinci zirve, nükleer silahsızlanma ve yaptırımların kaldırılması meselelerinin çözülememesi sebebiyle bir sonuca bağlanamadı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Vietnam’daki zirve güzel başlayıp neticesiz sona erdi. Zirvenin bu ikinci gününde önce yine kameralar karşısına geçen ikili daha sonra heyetlerle birlikte görüşmelere devam etti. Kim’in ilk kez bir basın toplantısında Batılı gazetecilerin sorularını yanıt vermesi günün öne çıkan detaylarından oldu.

Öte yandan ortak basın toplantısı beklenirken Trump ve Kim’in otelden planlanandan erken ayrıldığı haberleri ulaştı.

Ardından anlaşma imzalanmayacağına dair Beyaz Saray açıklaması geldi. Daha sonra kameralar karşısına geçen Trump, Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma adına daha önemli tesislerden vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Kuzey Kore’nin de yaptırımların kaldırılmasını talep ettiğini aktaran Trump henüz bunu yapamayacaklarını belirtti.

Ancak Trump, Kuzey Kore tarafıyla kötü ayrılmadıklarını, ilerleyen günlerde ilerleme kaydedileceğine inandığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir