Tüm Haberler

Bolton’dan İran’a Yeni Bir Yaptırım Tehdidi Daha

Nükleer Anlaşmadan tek taraflı ve hukuka aykırı bir şekilde ayrılan ABD, şimdi İran’ın yeniden müzakere masasına oturmasını istiyor. Şimdiye kadar İran’a karşı uyguladığı yaptırımlardan bir sonuç elde edemeyen ABD ön şartsız bir şekilde İran’la müzakere edebilmek için tüm seçenekleri zorluyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Batı Kudüs’te düzenlenen ABD-Rusya-İsrail üçlü güvenlik zirvesinin ardından yaptığı açıklamada; Washington-Tahran hattında tırmanan gerilime dair değerlendirmede bulundu.

İran’ın zenginleştirilmiş uranyumda 300 kilogram sınırını aşmasının ‘büyük bir hata’ olacağını dile getiren Bolton, “İran 2015’teki nükleer anlaşmanın dışına çıkarak 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum sınırını aşarsa tüm seçenekler masada olacak” diye konuştu.

ABD’nin uyguladığı yaptırımlar sayesinde İran’ın müzakere masasına döneceğine inandığını söyleyen Bolton, “Ya bu noktaya gelecekler ya da Başkan Donald Trump’ın da dediği gibi maksimum baskı kampanyasını genişleteceğiz” şeklinde konuştu.

Bolton, İran’ın davranışlarını değiştirmeye hazır olduğuna yönelik herhangi bir işaret vermediğini, bu nedenle de Tahran yönetimini müzakere masasına dönmeye teşvik etmek amacıyla Washington’un bu ülkeye uyguladığı yaptırımları kaldırmayı düşünmediğini kaydederek, “İran çözüm konusunda ciddi olsaydı nükleer silahların yayılma anlaşmasını ihlal etmez, güçlerini diğer ülkelerde savaştırmazdı. İşte bu nedenle yaptırımları sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir