IrakTüm Haberler

Irak Hükümetinin Haşdi Şabi İle İlgili Kararı Olumlu Karşılandı

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Haşdi Şabi güçlerinin ismini taşıyan tüm büroların kapatılması talimatında Haşdi Şabi’nin ordu kapsamında faaliyetlerini sürdüreceğini bildirirken bu talimat, direniş grupları ve siyasi partilerce olumlu karşılandı.

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı olarak Abdulmehdi, Haşdi Şabi ile ilgili bir dizi talimatın yer aldığı askeri kararname yayımladı.

Kararnamede, Irak ordusunun bir parçası olan Haşdi Şabi güçlerinin Başkomutanın emirleri doğrultusunda hareket etme yükümlülüğü olduğu ve söz konusu yapıdan da Başbakanın atayacağı kişinin sorumlu olacağı belirtildi.

Terör örgütü IŞİD ile savaş sırasında milis gücüne bağlı grupların kullandığı tüm isimlerden vazgeçileceği bildirilen kararnamede, bu isimler yerine “tugay” ve “alay” gibi askeri tanımların kullanılacağı aktarıldı.

Yeni talimatlara göre silahlı yapılara dahil olmak istemeyen grupların da ülke yasalarına göre siyasi parti ve gruplara dönüşebileceğine yer verilen kararnamede, “Bunlar, sivil bürolarını korumak için ruhsatlı silah taşıyabilecek. Bunun dışında silah taşımalarına izin verilmeyecek.” ifadesi kullanıldı.

Abdulmehdi, kararnamede yer alan talimatların en geç 31 Temmuz’a kadar yerine getirilmesini isterken Haşdi Şabi milis yapısıyla ilgili başka kararların da alınacağını belirtti.

Irak başbakanının bu talimatı, başta Haşdi Şabi olmak üzere Sadr grubu ve diğer direniş grupları ve siyasi partilerce olumlu karşılandı ve destek gördü.

Haşdi Şabi ve diğer direniş grupları liderleri ve yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, başbakanın talimatına uyacaklarını ilan ettiler.

Bilindiği gibi Haşdi Şabi hareketi, terör örgütü IŞİD’in Irak’a saldırması sırasında Irak’ın taklid merci alimlerinden Ayetullah Ali Sistani’nin fetvası üzerine gönüllü halk hareketi olarak oluşturulmuş ve ABD, ırkçı İsrail ve Arabistan destekli IŞİD’in Irak’ta yenilgiye uğratılmasında çok önemli rol oynamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir