Batı AsyaDünyaİran İslam CumhuriyetiSuriye

Cumhurbaşkanı Esad’tan İmam Haminei ve Ruhani’ye Kasım Süleymani’nin Şehit Edilmesiyle İlgili Taziye Telgrafları

ŞAM – Cumhurbaşkanı Beşşar Esad Kudüs Alay Komutanı Kasım Süleymani başta olmak üzere direniş yıldızlarından bazı komutanların şehit edilişleriyle ilgili olarak, İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah İmam Ali Haminei ve İran Başkanı Hasan Ruhani’ye telgraf gönderdi.

Telgrafta Esad İmam Haminei’ye telgrafında, terör ve destekçilerine karşı Suriye’yi savunma ve terörist örgütlere karşı birçok zaferindeki açık izlerinde, Suriye Arap Ordusunun yanında duruşunu hiçbir zaman unutmayacak olan Suriye halkının belleğinde ölümsüz olarak kalacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Esad, Amerikan yönetiminin işlediği bu hain kanlı eylem, bölge ve tüm dünyada Siyonist ve sömürgeci projelerin hizmetine orman kanunu, kaos ve istikrarsızlığı yaymak, onun terörü desteklemedeki süregelen yolu izlediğini bir kez daha kanıtladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Esad, söz konusu katliamın direniş azmine, bölgede yıkıcı Amerikan politikası yanı sıra dünyadaki tüm zulüm ve saldırgan güçlere karşı sürdürülebilirliğine azim katacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Esad, hiç şüphesiz şehit Süleymani ve arkadaşlarının yolu, şehit olmasında sonra direniş gençliğinin aklında kazınarak artacağını ayrıca bu gençlik şehit ve arkadaşlarının izledikleri yoldan daha azimli ve kararlı bir şekilde yürümelerini arttıracağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Esad İran Başkanı Hasan Ruhani’ye gönderdiği telgrafında ise; “Gaddar ve korkak Amerikan saldırısı sonucunda, başta Kudüs Alay Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani olmak üzere Direniş yıldızlarından bazılarının şehit düşmeleri acımıza acı kattı ve hüzünlendirdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Esad; direniş davası hizmeti, hakkı ve onuru savunmada söz konusu komutanların şehit düşmesi, bu yolda onlarla birlikte yürüyen herkesin yolunda meşale olarak kalacağını, gelecek nesil direniş savaşçılarının kalbinde, nerede olurlarsa olsunlar Amerika Birleşik Devletlerinin bölgemizde sürekli olarak uyguladığı, halkların haklarını ve egemenliklerini ihlal eden saldırgan politikalarında son vermek için gereken her şeyi yapma ısrar ve azimetlerini güçlendirecektir” dedi.

Esad; “şehitlerin kanları direniş ekseni gücüne güç katacak, bölgemizi işgal ve yerleşimcilikten kurtarmak, halklarının kaynaklarını topraklarından gasp etmeye karşı ısrarlarına ısrar katacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Esad: “Kendim ve Suriye Arap Halkı adına dost İran halkıyla dayanışmamızı dile getirir, şehit ailelerine halis taziyelerimizi iletirken, yüce Allah’tan rahmet sizlere de sabırlar diliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir