Tüm Haberler

Siyonist Kaynaklar: Netanyahu, Yeniden Seçime Gidebilir


Irkçı İsrailli kaynaklar, başbakan Netanyahu’nun önümüzdeki hafta yapılacak görüşmelerde de önemli bir ilerleme sağlayamaması halinde, bir kez daha seçim çağrısında bulunacağını açıkladı.


İşgalci rejim İsrail’de koalisyon görüşmeleri tıkandı. Yeni hükümeti kurmak için görüşmelerini sürdüren Başbakan Netanyahu, koalisyon hükümetine katılmak isteyen sağ partilerin aşırı talepleri yüzünden yeni hükümeti kurmada zorlanıyor. Irkçı rejimin elebaşı Rivlin’den hükümeti kurmak için aldığı ek sürenin de giderek azalması Netanyahu’yu zor durumda bıraktı.


The Jerusalem Post’un haberine göre; Netanyahu’nun partisi Likud’un önde gelen üyeleri, dün yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun önümüzdeki hafta yapılacak koalisyon görüşmelerinde de önemli bir ilerleme sağlayamaması halinde, yeniden seçim çağrısında bulunabileceğini açıkladılar.


Geçen nisan ayında yapılan seçimlerden, tek başına hükümet kuracak sayıyı bulamayan Başbakan Netanyahu, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’den, koalisyon hükümetini kurmak için 14 gün daha ek süre almasından sonra, sağ partilerle yaptığı koalisyon müzakerelerinde şimdiye kadar hiçbir ilerleme kaydedilemedi.


Geçen nisan ayında gerçekleştirilen genel seçimlerde Başbakan Netanyahu’nun partisi Likud ile eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ve eski gazeteci Yair Lapid liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı arasında başa baş sonuçlanmıştı.


Tek başına hükümeti kuracak sayıyı bulamayan Netanyahu’nun, yeni hükümeti kurması için sağ partilerin desteğine ihtiyacı var. Ancak sağ partiler, Netanyahu’yu zor durumda bırakacak taleplerde bulunması yeni kurulacak koalisyon hükümetinin önünü tıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir