AvrupaTüm Haberler

Avrupa Halkından ‘Siyonist İsrail İle Silah Ticaretine Son Verin’ Çağrısı

Avrupalı 155 akademisyen ve araştırmacı, AB’ye ırkçı İsrail’e silah ambargosu uygulama ve araştırma projelerine dahil etmeme çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna açık mektup gönderen 155 Avrupalı akademisyen ve araştırma görevlisi, ırkçı İsrail’in açık şekilde insan haklarını ihlal ettiğine dikkati çekti.

Mektupta,siyonist rejim “İsrail buna devam ettiği müddetçe, AB’ye, ülkeye yönelik kapsamlı silah ambargosu uygulama çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleri kullandı.

Irkçı İsrail’in AB ile olan Ortaklık Anlaşması kapsamında “Horizon Europe” araştırma geliştirme projelerine katılım hakkı kazandığına işaret edilen mektupta, ırkçı İsrail yönetiminin, uluslararası hukuku ihlal ettiği sürece söz konusu programa katılım hakkının askıya alınması gerektiği belirtildi.

Mektupta, Avrupalı vatandaşların vergilerinin bilgi ve teknolojiyi, insan haklarını ihlal etmek için kullanan ırkçı İsrail’e aktarılmasının AB değerleriyle uyuşmadığına dikkat çekilerek, “Bilgi ve inovasyon, insanlığa ve topluma hizmet etmek için kullanılmalı.” ifadesi yer aldı.

Siyonist İsrail’in teknolojiyi askeri işgalini ve apartheid sistemini korumak için kullandığına vurgu yapılan mektupta, İsrail’in Filistinlilere karşı uluslararası hukuk ihlalleri ve savaş suçlarının Birleşmiş Milletler tarafından da belgelendiği hatırlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir