FilistinTüm Haberler

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 66. Haftasında 55 Filistinli Yaralandı

Gazze halkı, Gazze Şeridi’nin doğusunda dün (12 Temmuz Cuma) Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında gerçekleştirdikleri 66’ncı hafta gösterilerine görkemli ve coşkulu bir şekilde katıldılar.

Terör rejimi İsrail güçlerinin Filistinli göstericilere ateş açmaları ve göz yaşartıcı gaz bombaları kullanmaları sonucu en az 55 Filistinlinin yaralandığı anlaşılıyor.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Heyeti konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Gazze halkının dün ikindiden sonra “İşgalcilerle müzakereye hayır, işgalciyle sulha hayır ve işgal rejimini tanımaya hayır” sloganıyla gerçekleştirilen gösterilere coşkuyla katıldıklarını’ bildirdi.

Bildiride, Gazze halkının gösterilere katılarak Filistin davasını tasfiye projelerini reddettiğini ifade ettiği, söz konusu projelerin başında Yüzyılın Anlaşması ve Bahreyn Çalıştayı’nın geldiği kaydedildi.

Bildiride ayrıca Amerikan yönetiminin ve işgal rejiminin planlarının Filistin toprağını ve halkını hedef aldığı ifade edildi.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

30 mart 2018’den bu yana her hafta düzenlenen gösterilerde bu zamana kadar en az 310 Filistinli şehit olurken onbinlercesi de yaralandı.

Sözkonusu cinayetleri başta İran olmak üzere İslam ülkeleri ve bazı uluslararası kuruluşları ise kınamaya devam ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir