AvrupaSuriyeTüm Haberler

Beşar el-Esad: Avrupa’nın Suriye’ye Karşı Tutumu Baştan Beri Yanlıştı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, dün İtalya Senato Üyesi Paulo Romani başkanlığındaki bazı milletvekilleri ve siyasetçilerden oluşan heyetin kendisiyle yaptığı görüşmede Avrupa ülkelerinin çoğunun tutumun Suriye’de yaşanan gerçeklerle baştan beri yakından uzaktan ilgisi olmadığını kaydetti.

Görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ele alınırken heyet üyeleri somut durumlar, siyasi süreç ve yeniden yapılanma hakkındaki sorularına cevaben Suriye Cumhurbaşkanı Esad, başta Türkiye ve Amerika olmak üzere savaşı körüklemeye çalışan ülkelere rağmen olumlu gelişmelerin varlığına işaret ederek, bu ülkelerin ve edatlarının aynı politikalarına devam ettiklerini, terörü tamamen ortadan kaldırma önünde, siyasi alanda da ilerleme kaydedilmesi önünde engeller koyduklarını ve hatta Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşlerini engellediklerini ifade etti.

Esad, çoğu Avrupa ülkesinin Suriye’de yaşananlar konusundaki tutumunun baştan beri gerçeklerle alakası olmadığını ve savaş yıllarında yaşanan büyük değişikliklere rağmen bunu yapmaya devam ettiklerini, kendi çıkarlarını sağlamak yerine Amerika ve lobilerinin çıkarlarını sağlama politikası güttüklerini belirterek, Avrupalı siyasetçilerle partilerinin, kendilerinin biçimini istedikleri Avrupa’nın şeklini ve ona hangi rolü istediklerini belirlemeleri gerektiğine dikkat çekti.

Görüşmeye Suriye Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Medya Danışmanı Dr. Büseyna Şaban ile Dışişleri Bakanı Yardımcısı Eymen Sosan da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir