FilistinTüm Haberler

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 49. Cumasında 17 Filistinli Yaralandı

Gazze Şeridi’nin doğusunda dün (1 Mart Cuma) ikindiden sonra gerçekleştirilen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine işgal güçlerinin ateş açması sonucu çok sayıda kişi yaralandı.


Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre, göstericilerden 17 kişi işgal güçlerinin kurşunlarıyla yaralandı.


Yaraların orta derecede olduğu ve birçok kişinin de işgal güçlerinin attığı göz yaşartıcı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiği belirtildi.
Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal güçlerinin bir gazeteciyi ve üç ilk yardım görevlisini hedef alarak doğrudan üzerlerine göz yaşartıcı bomba attığını açıkladı.

Gazze Şeridi sakini Filistinliler dün ikindi saatlerinde Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü 49’uncu Cuması gösterilerine katılmak için sınıra yakın bölgelerde kurulu dönüş kamplarına akın etti.


Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlileri sınır bölgelerinde kurulu dönüş kamplarına giderek gösterilere katılmaya davet etmişti.

Heyet, başta ablukanın kırılması ve Yüzyılın Anlaşması komplosunun boşa çıkarılması olmak üzere tüm hedeflerini gerçekleştirinceye kadar gösterilerin devam edeceğini açıkladı.


Gösterilerin Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkını savunmayı sürdüreceğini bildiren heyet, 12 yılı aşkın bir süredir abluka altında yaşayan Gazze halkının da onurlu bir yaşam hakkı olduğunu ifade etti.
Heyet, Filistin halkının başkenti Kudüs olan bağımsız devletini kurma hakkına ve diğer sabitelerine bağlı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir