LübnanTüm Haberler

Seyyid Hasan Nasrullah: Trump’ın Golan Kararı Uluslararası Hukuku Hiçe Saymaktır

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD’nin Golan Tepeleri kararına karşı Arap Barış Girişimi’nin geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Lübnan El-Menar televizyonuna konuşan Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğinin ABD tarafından tanınmasına tepki göstererek, “Artık kınamaların bize bir faydası olmuyor” dedi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelen liderlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülke, hükümet ve yüz milyonlarca Müslüman’ın Golan Tepeleri’ni İsrail tarafından işgal edilmiş Suriye toprakları olarak gördüğünü hatırlatan Nasrullah, şunları söyledi:

“Trump İsrail için bu adımı attı. Bu da bizlere, ABD yönetiminin Birleşmiş Milletleri (BM) ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını kayda almadığını kanıtlıyor. ABD, bu kurumları kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor ancak projelerine hizmet etme konusunda başarısız kalmaları halinde hiçe sayıyor. ABD’nin bu adımı ayrıca, uluslararası kurumların halkların haklarını koruma gücünde olmadığını da gösteriyor”.

Arap dünyasının ABD kararlarına karşı harekete geçme konusunda başarısız olduğunu belirten Nasrullah, “Arap dünyasının gerçek tepkisi Kudüs için olmalıydı. Arap ülkelerinden İsrail’e savaş açmalarını istemiyorum. Ancak Arap ülkelerinin azıcık bir onuru kalmışsa Tunus’ta düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi’nde 2002 yılında başlattıkları İsrail ile barış girişimini geri çekmeliler” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen hafta Lübnan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasındaki açıklamalarına da değinen Nasrullah, Pompeo’nun Hizbullah aleyhindeki tutumunun kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

Nasrullah, direnişin 34 yıl boyunca düşman İsrail’in Lübnan üzerindeki tehlikesini defettiğini, toprağı geri alıp işgalciyi çıkardığını ve İsrail’in saldırganlığı önünde bir set teşkil ettiğini vurgulayarak, direnişin Arapların işgal edilen toprakları ve gasp edilen topraklarını geri almak için tek seçenekleri olarak kalacağına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir