Batı AsyaTüm Haberler

Büyük Şeytan ABD Kendi Sonunu Hazırlıyor; John Bolton: İran’a Kesin Bir Yanıt Vermek İçin Uçak Gemimizi Orta Doğu’ya Gönderdik

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İran’a “net ve kesin bir mesaj vermek için” uçak gemileri USS Abraham Lincoln’u Orta Doğu’ya gönderdiklerini açıkladı. Bolton, herhangi bir saldırıya “amansız bir güçle” yanıt vereceklerini söyledi. USS Abraham Lincoln, 2003’teki Irak Savaşı’nda da kullanılmıştı.

Amerika milli güvenlik danışmanı John Bolton, bölgeye savaş gemileri sevk ettiklerini, fakat İran ile savaşmak istemediklerini açıkladı.

Amerika devletinin kışkırtıcı bir harekette bulunarak bölgeye bir deniz görev grubu yollamasının ardından beyaz sarayın milli güvenlik danışmanı Bolton bir açıklama yaptı.

Amerikalı bazı uzmanlar Washington’un bu hareketten amacı İran’ı korkutmak olduğu yorumunu yaparken, Bolton ülkesi İran ile savaşmak istemediğini açıkladı.


Bolton, Amerika yönetiminin bölgeye USS Abraham Lincoln uçak gemisini sevk etmesini bazı kaygı verici işaretlere bağladı.

Bolton yazılı açıklamasında, “ABD, USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Saldırı Grubunu ve bir bombardıman görev gücünü, İran rejimine, ABD çıkarlarına ve müttefiklerimize karşı saldırılara amansız bir güçle yanıt verileceğine dair net ve kesin bir mesaj vermek için ABD Merkez Komutanlığı bölgesinde konuşlandırıyor” dedi.

John Bolton, ülkesinin “İran ile bir savaş arayışında olmadığını” söyledi.


Bolton ayrıca “ABD, İran rejimiyle savaş arayışında değil. Ancak bir vekil güç, Devrim Muhafızları ya da normal İran güçleri tarafından düzenlenebilecek herhangi bir saldırıya yanıt vermeye tamamen hazırız.” diye de ekledi.


USS Abraham Lincoln uçak gemisi, Nisan ayı sonundan itiraben yapılan tatbikatlar için Avrupa’daydı.


Gemi daha önce de Körfez Bölgesi’nde görevlendirilmişti ancak bu kez ABD ve İran arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde bölgeye gönderiliyor.


ABD Başkanı Donald Trump geçen yıl, 2015’te İran ile yapılan nükleer anlaşmadan ülkesinini tek taraflı olarak çekmişti.


İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlayan ABD geçen hafta da bu konuda Türkiye dahil 8 ülkeye tanıdığı muafiyetleri kaldırmıştı.


ABD daha önce de İran Devrim Muhafızlarını “yabancı bir terör örgütü” olarak tanımlayıp, kara listeye almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir