FilistinTüm Haberler

Gazze’de Düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü Gösterilerine Siyonist İşgal Güçleri Saldırdı: 1 Şehid 56 Yaralı!

Dün (26 Temmuz Cuma) akşam Gazze’nin güneyindeki Han Yunus bölgesinde düzenlenen gösteride işgal güçlerinin saldırılarında ağır yaralanan bir genç aldığı yaranın etkisiyle şehid olurken 56 kişi de yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamasında 23 yaşındaki Ahmed Muhammed Abdullah El-Kurra’nın dün, Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin 68. Cuması münasebetiyle Han Yunus’ta düzenlenen gösteriye katıldığını ve karnından yara aldığını, daha sonra aldığı yaranın etkisiyle şehit olduğunu dile getirdi.

Gazze bölgesinde “Lübnan Mültecileri Cuması” adıyla dün akşam düzenlenen gösterilerde işgal güçlerinin saldırıları sebebiyle toplamda 56 kişi yaralanmıştı.

Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre sağlık ekipleri olay yerlerinde 56 yaralı tespit ettiler. Bunlardan 38 kişinin gerçek kurşunla yaralandığı, onlardan da 22 kişinin çocuk, 3 kişinin kadın olduğu belirtildi. İşgal güçlerinin saldırılarında ayrıca bir ilk yardım aracı hedef alındı.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin 68. Cuması münasebetiyle dün Gazze’nin doğusundaki dönüş çadırlarında “Lübnan Mültecileri Cuması” adıyla düzenlenen gösterilere binlerce kişi katılmıştı. Gösterilerin tamamen barışçıl amaçlı olduğunun önceden açıklanmasına rağmen işgal güçleri saldırılarını sürdürdü.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşleri Gazze’de 30 Mart 2018 tarihinden beri düzenleniyor. Özellikle Cuma günleri geniş çaplı gösteriler ve barışçıl nitelikli eylemler düzenleniyor. Gösterilere katılanlar Gazze’nin 1948’de işgal edilmiş bölgeyle sınırına yakın yerlerde kurulmuş olan dönüş çadırlarına toplanıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir