FilistinTüm Haberler

Büyük Dönüş Yürüyüşleri 3 Haftanın Ardından Yeniden Başlıyor

Arka arkaya üç hafta ara verilen Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri bugün (6 Aralık Cuma) yeniden başlıyor.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Filistinlileri bugün “Yürüyüş devam ediyor” sloganıyla gerçekleştirilecek gösterilere katılmaya ve basın-yayın organlarını da gösterileri takip etmeye davet etti.

Heyet, işgal güçlerini Gazze Şeridi’nin doğusunda düzenlenecek gösterilere ateş açmaması yönünde uyararak, gösterilerin barışçıl olduğunu ve Filistin halkının işgale karşı mücadelesinde yeni bir aşamayı temsil ettiğini söyledi.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de sınır hattındaki siperlerden ve gözetleme kulelerinden silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin başladığı günden bu yana işgal güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 362 kişi şehit oldu ve 500’ü ağır 31 bin kişi de yaralandı. İşgal güçlerinin şehitlerden 15’inin naaşlarını elinde tuttuğu ve henüz ailelerine teslim etmediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir